Zwierzęta w lesie

Zwierzęta w lesie

Polskie lasy zajmują około 30% powierzchni kraju, co stawia nas w czołówce krajów europejskich pod względem zalesienia. Iglaste, liściaste, z przewagą jednak tych pierwszych tworzą schronienie dla wielu gatunków zwierząt.
W lesie występują takie gatunki jak sarny, jelenie, daniele, łosie, dziki, zające, lisy, niedźwiedzie, borsuki, wilki, bobry, wydry, żubry, łasice i rysie. Nie można też zapomnieć o jeżach, wiewiórkach, nietoperzach, kunach i myszach leśnych, ale także o ptakach, w tym sowach i dzięciołach. To główni mieszkańcy, ale jest ich zdecydowanie więcej. W polskich lasach żyje więcej gatunków zwierząt niż gatunków roślin, co pokazuje, jak wielka jest to ilość.
Występowanie gatunków zwierząt jest w Polsce bardzo zróżnicowane zależnie od rejonów Polski, bądź różnią się liczebnością, co pomaga w łatwiejszym ich zauważeniu. W lesie na zwykłym spacerze, z mniejszych ssaków możemy spotkać lisy, jeże, zające, wiewiórki, borsuki i kuny, z większych gatunków dziki, jelenie, daniele, sarny i żubry. Dzięki niezwykle zaostrzonym zmysłom są bardzo płochliwe, dlatego w większości kontakt ze zwierzętami leśnymi ogranicza się do ostrożnej obserwacji z daleka lub krótkiego kontaktu wzrokowego. Czyli najprawdopodobniej wilk, sarna, czy dzik szybciej zwęszy i usłyszy obecność człowieka, niż ten zdąży zorientować się, że są one w pobliżu.
W lesie występują gatunki łowne, które podlegają ochronie łowieckiej i chronione. Zwierzęta objęte ścisłą ochroną bądź częściową to jedna z form ochrony przyrody. Gatunki szczególnie cenne, a jednocześnie zagrożone wyginięciem obejmuje się ochroną gatunkową. Zwykle są to gatunki rzadko występujące, unikatowe dla danego miejsca albo regionu na ograniczonym obszarze.
Do gatunków leśnych chronionych należą między innymi takie zwierzęta jak jeże, nietoperze, wiewiórki, żubry, wilki, rysie i niedźwiedzie, a z ptaków kukułki, kawki, sójki, sowy i dzięcioły. Z częściowo chronionych krety, które występują na skraju lasu, a także wydry i bobry.
Gatunki łowne określa minister środowiska i rolnictwa po zasięgnięciu opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Wśród gatunków łownych znajdują się łosie, jelenie, daniele, dziki, lisy, zające i kuropatwy.
Listy wyżej wymienionych zwierząt zmieniają się i zależą od populacji w ich naturalnym środowisku. W gatunkach łownych występują takie, które posiadają okresy ochronne, kiedy zakazane są na nie polowania. Są to gatunki zagrożone jak na przykład łosie i kuropatwy. Mieszkańcy lasu to zarówno zwierzęta pożyteczne, jak i szkodniki. Do tych pierwszych należy dzik, którego sposobem żerowania jest rycie, przy którym miesza ściółkę leśną z glebą, co powoduje przyspieszenie rozkładu liści oraz procesu tworzenia próchnicy. Ryjówki i jeże żywią się larwami i osobnikami dorosłymi leśnych szkodników. Do sprzymierzeńców zaliczamy także ptaki owadożerne, między innymi sikory, kosy, drozdy, dzięcioły, zięby i szpaki, które skutecznie tępią szkodliwe owady. Ptaki drapieżne, czyli myszołowy, krogulce i jastrzębie radzą sobie świetnie z olbrzymimi ilościami gryzoni, czy innych słabych i chorych zwierząt. Największą liczbą przyjaciół lasu są owady: muchy, motyle, chrząszcze i mrówki, które usuwają szczątki zwierząt i roślin. Te pomagające zarówno w lasach, jak i na polach to biedronki żywiące się głównie mszycami oraz pszczoły, które są zapylaczami.
Dla równowagi lasy i pola zamieszkują niestety też szkodniki i są nimi owady, które żerują w drewnie, w koronach drzew, drążące chodniki pod korą i miazdze, zjadające liście lub igły. Szkodnikiem w ostatnich czasach jest i lis, ze względu na odbudowaną silnie populację. Mimo że pomaga w zwalczaniu dużej ilości gryzoni, niestety masowo poluje też na młode ptaki, zające, a nawet sarny. Do tego daje się mocno we znaki rolnikom hodującym drób, ponieważ podkrada się do gospodarstw i tam poluje. Zagrożeniem dla młodych zajęcy, bażantów, kuropatw i innych ptaków są też maszyny rolnicze, które wykorzystywane są w pracach na polach przy żniwach, czy sianokosach. Pisklęta nie mają wtedy praktycznie żadnych szans na przeżycie.
Jak widać las, jest ekosystemem prawie doskonałym i dla ludzi bezcennym dobrem, bo nie tylko pozyskujemy z niego drewno, grzyby, owoce, żywicę i zioła, ale jest dla człowieka wielką fabryką niezbędnego do życia tlenu i filtrem substancji toksycznych. Spełnia funkcję rekreacyjną i turystyczną, ochronę od wiatrów i przeciwdziała erozji gleb. Najważniejszy jest więc szacunek ludzi do przyrody i zwierząt, które zamieszkują las, niezakłócanie ich spokoju oraz niezostawianie po sobie śmieci.
Copyright ©2020 w lesie, Wszelkie prawa zasteżone.